Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Co myślisz o księdzu, który zrzucił sutannę

Nie siedź w domu

Śląski Festiwal Nauk

Metropolia

Przed nami trzecia edycja Śląskiego Festiwalu Nauki, którego Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest współgospodarzem. W niedzielę i poniedziałek zapraszamy do odwiedzenia naszej strefy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie czekać będzie wiele atrakcji. W poniedziałek o godz. 11:30 na scenie głównej opowiemy natomiast o pomyśle powołania Funduszu Noblowskiego oraz o tym, jak drony mogą zrewolucjonizować niebo. Więcej szczegółów w poniższej informacji:

Wiedza, technologia, innowacje. Odwiedź strefę Metropolii na 3. Śląskim Festiwalu Nauki

Uczelnie wyższe ze wsparciem światowej klasy naukowców oraz bezzałogowe statki powietrzne - to fascynujące zagadnienia, o których opowiedzą przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podczas 3. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Metropolia GZM jest współgospodarzem wydarzenia. Zaprasza także do odwiedzenia pełnej atrakcji metropolitalnej strefy. Festiwal odbywa się w dniach 12-14 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

- W Metropolii działa aż 28 uczelni wyższych, które dają unikatowe możliwości kształcenia ponad 120 tysiącom studentów - mówi Karolina Wadowska, członek zarządu GZM.

- W ramach naszych działań chcemy podejmować różne inicjatywy, wspierające kształcenie i rozwój młodych ludzi. Jedną z nich jest m.in. planowany przez nas Fundusz Noblowski. Zależy nam także na zapewnieniu im pracy w ciekawych, rozwijających się dziedzinach. O tym chcemy opowiedzieć podczas Festiwalu - dodaje.

W poniedziałek (14 stycznia) na scenie głównej Festiwalu będzie można posłuchać o Funduszu Noblowskim, który ma stworzyć studentom i doktorantom z Metropolii możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez światowej klasy naukowców. Nie byłyby to jednostkowe wykłady, ale jedno lub dwusemestralne zajęcia.

Ponadto podczas ŚFN będzie można dowiedzieć się jak drony znad Metropolii mogą zrewolucjonizować niebo. Autonomiczne bezzałogowe statki powietrzne, poruszające się w przestrzeni powietrznej niczym samochody po ulicach - to nie science-fiction, ale realna wizja, nad którą pracują partnerzy w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów. Metropolia również bierze w tym udział!
O Funduszu Noblowskim i dronach opowiedzą 14 stycznia o godz. 11:30 na scenie głównej: Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM oraz Jacek Woźnikowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy.

Podczas Śląskiego Festiwalu Nauki nie zabraknie również strefy Metropolii, która w niedzielę i poniedziałek (13-14 stycznia) będzie znajdować się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Będzie można tam m.in. obejrzeć interaktywną wystawę opowiadającą o działalności, planach i zasobach Metropolii, czy też posiedzieć na wyjątkowej ławce, pulsującej światłem w rytm bicia serca. Natężenie światła jest tym silniejsze, im więcej osób na niej usiądzie. Odwiedzający strefę, zarówno dorośli, jak i dzieci, będą mogli także wziąć udział w ciekawych zajęciach, prowadzonych przez animatorów. Będą mogli stworzyć mapę wydarzeń, które odbywają się na Śląsku i Zagłębiu, albo skonstruować drzewo... z balonów.

Śląski Festiwal Nauki organizują uczelnie wyższe z woj. śląskiego. Wydarzenie ma na celu przede wszystkim popularyzację nauki poprzez przedstawienie jej od najbardziej atrakcyjnej strony - pokazów, eksperymentów, gier, warsztatów.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich atrakcji można znaleźć na stronie Festiwalu: www.slaskifestiwalnauki.pl<http://www.slaskifestiwalnauki.pl>

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Szybkie te szparagi

Szybko się pojawiają i szybko znikają, ekspresowo gotują. Sezon trwa w najlepsze, mamy jeszcze szansę – do czerwca, to korzystajmy! Szparagi to jedna z odsłon wiosny, bo poza tą porą roku trudno je dostać, a wiadomo jak to ze szparagami bywa – nic nie zastąpi młodych i pachnących pędów! Mamy szczęście, bo w Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej upraw tych niezwykłych warzyw, szczególnie w południowo – zachodniej części kraju. Nie można nie skorzystać. Drodzy Państwo – ostatni dzwonek na szparagi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Niebezpieczne rośliny

Przy okazji Dnia Dziecka warto ostrzec rodziców, że ich pociechy – te starsze – mogą zechcieć sięgnąć po jakieś psychoaktywne używki. I wcale nie uchroni przed tym brak kieszonkowego na dopalacze czy „marychę”, brak znajomości z dilerem. Młodzież, doskonale poruszająca się w internecie, bez problemu znajdzie rosnące wokół nas rośliny narkotyczne. Bo nie myślcie, że takie żyją tylko w dalekich krajach. Nasze lasy, łąki, jeziora a nawet ogrody, są ich pełne. I coraz więcej dzieci o tym wie. Warto więc, by wiedzieli też rodzice i dziadkowie.

więcej

Partnerzy