Nie siedź w domu

Bój o Gostyń 2018

Tychy • Rekonstrukcja Bitwy Wyrskiej

W sobotę 19 maja przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Września 1939 roku w Gostyni już po raz czternasty rozegra się Bitwa Wyrska. Grupy rekonstrukcyjne z całej Polski upamiętnią w ten sposób walkę, która toczyła się na terenie Wyr i Gostyni (lub dwóch sąsiadujących miejscowości) pomiędzy 1 a 3 września 1939 roku.

Impreza rozpocznie się o godz. 14.00 występem Orkiestry Dętej KWK „Bolesław Śmiały”. Po nim głos zabierze Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł, która razem z przedstawicielami innych instytucji złoży kwiaty pod pomnikiem. Inscenizację walk zaplanowano na godz. 15.00.
Podczas części oficjalnej Niepublicznemu Technikum Kolejowemu Szkoły Kolejowe w Tychach zostanie nadane imię Kapitana Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu “Groźny”, który brał udział w walkach z 1939 roku.
Stałym elementem wydarzenia jest „Piknik Forteczny” z bogatym programem artystycznym. „Krystynki” z Łazisk Średnich oraz zespół OPTIMA wystąpią z programem „Na żołnierską nutę”. Tego wieczoru na scenie pojawią się także „Oberschlesien” i zespół TOP MUSIX. Na tym nie koniec atrakcji. Podczas trwania imprezy chętni będą mogli zwiedzić schron bojowy „Sowiniec” i wystawę sprzętu Wojska Polskiego oraz obejrzeć pokaz przygotowany przez Szkołę Sztuk i Sportów Walki „Wojownik”. Bitwa Wyrska jest także okazją do spotkania z członkami grup rekonstrukcyjnych, a będzie to około dwieście osób.
Pomysł zorganizowania rekonstrukcji Bitwy Wyrskiej pojawił się kilkanaście lat temu. Wtedy Urząd Gminy Wyry i Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” postanowiły ocalić od zapomnienia wydarzenia sprzed blisko osiemdziesięciu lat. W 1939 roku w szczytowym okresie walk brało w nich udział kilkanaście tysięcy żołnierzy. Polacy skutecznie odpierali ataki hitlerowskiego najeźdźcy, jednak z powodu sytuacji panującej na froncie oddziały zmuszone były do odwrotu.
Przez wiele lat o bohaterskich czynach żołnierzy walczących w Wyrach i Gostyni mówiono niewiele, mimo, że bitwa jest uznawana za największą stoczoną podczas II wojny światowej na terenie Górnego Śląska. Impreza oprócz wymiaru historycznego ma także inne zadanie – budzenie ducha patriotyzmu, zwłaszcza wśród najmłodszych.
                                                        (DK)
BITWA WYRSKA – BÓJ O GOSTYŃ 2018 - Program
19 maja 2018 r. (sobota) – Gostyń, ul. Tęczowa
14:00 Rozpoczęcie imprezy masowej “Bitwa Wyrska”, m.in:
– Występ Orkiestry Dętej KWK „Bolesław Śmiały”,
14:30 – oficjalne otwarcie imprezy przez Wójta Gminy Wyry Barbarę Prasoł,
– złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r.
15:00 – inscenizacja historyczna walk z września 1939 r.,
16:00 – wręczenie podziękowań dla grup rekonstrukcyjnych,
– informacja o nadaniu imienia Kpt. Jana Rybczyńskiego i załogi pociągu “Groźny” Niepublicznemu Technikum Kolejowemu Szkoły Kolejowe w Tychach,
17:00 – Zakończenie imprezy masowej “Bitwa Wyrska”,
17:00 – Piknik Forteczny w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości m.in.:
17:00 – pokaz Szkoły Sztuk i Sportów Walki „Wojownik”
17:30 – występ zespołu “Krystynki” z Łazisk Średnich wraz z zespołem OPTIMA w programie artystycznym “Na żołnierską nutę”
18:00 – koncert zespołu Oberschlesien
19:15 – muzyka rozrywkowa w wykonaniu zespołu TOP MUSIX
21:00 – Zakończenie Pikniku Fortecznego. 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Warto żyć dla ludzi i im służyć!

„Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci” - powiedział papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce w lipcu 2016 roku. W myśl tych słów na łamach Echa cyklicznie publikujemy relacje seniorek, seniorów z cyklu "Babciu, Dziadku opowiedz swoim wnuczętom". Nie wystarczy bowiem zadzwonić tylko do nich od czasu do czasu, pytając zdawkowo o zdrowie i jak leci, aby dowiedzieć się, jak ciekawe historie mają do opowiedzenia. Dzisiaj z tego cyklu przedstawiamy rozmowę Danuty Wencel z Józefem Twardzikiem, który co prawda nie ma własnych dzieci, ani wnucząt, ale jest „dobrym” dziadkiem dla wielu młodych tyszan, z którymi się spotyka i wyjeżdża na wycieczki.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Pisaliśmy przed laty

ilustracja

Siedem lat z „Echem”

Zacznę od pewnej refleksji. To była szczęśliwa siódemka. Moje siedem lat pracy w redakcji „Echa” - czas zdobywania szlifów dziennikarskich i nieustających emocji. Dlatego zaproszenie redaktora naczelnego do napisania wspomnień przyjęłam ze wzruszeniem, ale też z niepokojem, czy potrafię odtworzyć z przeszłości coś istotnego...

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Przeznaczona na deweloperkę?

Co dalej z budynkiem po SP 21?

Zamknięta od trzech lat szkoła przy ulicy Młodzieżowej 7 w Tychach wciąż stoi bezczynnie. Choć w budynku tkwi ogromny potencjał, nikt dotąd nie podjął jakichkolwiek kroków, by go wykorzystać.

więcej

Interwencje

ilustracja

Poniewierka na stare lata

Tychy • Eksmisja do baraków na ul. Świerkowej

więcej

Partnerzy