Sondaż publiczny

Czy miałbyś coś przeciwko lokalizacji spalarni śmieci w twojej okolicy?

W numerze

Przeglądasz:

Numer 47/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Tak dla spalarni

Pewnych słów i tematów nie lubimy. Należy do nich z pewnością spalarnia odpadów, kojarząca nam się - na przekór nowoczesnym technologiom – z dymiącymi kominami i smrodem. Prawda jest jednak taka, że jest to najczystsza metoda pozbywania się odpadów i że wprowadzenie tej metody jest nieuchronne. Do takiego wniosku doszło też obradujące 13 listopada Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ponieważ jednak wiedzą, jak kojarzy się większości termin „spalarnia odpadów” unikają go, wyrażając zgodę, aby na jej terenie powstała instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Wojenna historia dziadka jest w archiwum

Rozmowa z Kamilem Kartasińskim, historykiem, autorem książki „Odszukaj dziadka w…”

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Ten wredny futbol

Najliczniejsza od roku publiczność na stadionie w Tychach przełknęła gorzką pigułkę. GKS prowadził z Radomiakiem już 2:0, miał „czub” tabeli na wyciągnięcie ręki, ale nie pierwszy raz w tym sezonie w samej końcówce roztrwonił prowadzenie.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Różne oblicza Jorga

20 listopada (1985 roku) zmarł Jerzy Ziętek, jedna z dwóch, obok Wojciecha Korfantego, najbardziej kontrowersyjnych śląskich postaci XX wieku. Zresztą w plebiscytach na Ślązaka XX wieku też lokuje się tuż za nim, na drugim miejscu. I pewnie już na zawsze dla jednych pozostanie ikoną, a dla innych symbolem komunistycznego ucisku.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Gorące motocyklistki dla szpitala a lekarki nie gorsze

 Rozbierane kalendarze śląskich motocyklistek to już powoli tradycja, powstał właśnie czwarty, na rok 2020.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Pobił i nagrał telefonem

Wszystko zaczęło się wieczorem 5 listopada na dworcu autobusowym w Mikołowie, gdzie 15- letni łaziszczanin, został zaczepiony przez 19- letniego mieszkańca miasta i zapytany za którym klubem piłkarskim jest.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Trudny wtorek na Oświęcimskiej

12 listopada we wtorek około godziny 18.50 dyżurni tyskiej policji oraz straży pożarnej dostali zawiadomienie o potrąceniu mężczyzny w Tychach przy ulicy Oświęcimskiej, niedaleko fabryki samochodów.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019
więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Bobroszczur - gryzący problem?

Ni to bóbr ni to szczur, a jednak łączy w sobie cechy obu tych zwierząt. Kiedyś masowo hodowana również na Śląsku dla futra i mięsa nutria amerykańska dziś jest jednym z symboli inwazyjności gatunków, degradacji środowiska oraz wielkich szkód. Ale jej historia nie jest prosta. Ten niepozorny gryzoń, chociaż niektórzy biolodzy mówią, że to wykluczone, osiedlił się w naszych okolicach i się rozmnaża już na wolnej przestrzeni poza hodowlanymi klatkami.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

Bananowe historie

Za komuny a nawet w czasach mojego dzieciństwa były wyznacznikiem luksusu, dzisiaj wokół nich narasta coraz więcej sporów i dyskusji.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 47/2019

HAJMAT

Wyjaśnić Polakowi, czym jest Hajmat, to jak wyjaśnić Papuasowi, czym jest bigos. Można próbować, ale po co? I tak nie zrozumie. Bo żeby zrozumieć, smak trzeba poczuć; opowiedzieć się nie da ani Papuasowi smaku bigosu, ani Polakowi istoty Hajmatu. Tak jak Papuasowi nic nie powie, że bigos to z grubsza rzecz biorąc uduszona razem kapusta i mięso – plus przyprawy – tak Polak nie pojmie, że Hajmat to ojczyzna ważniejsza od Ojczyzny.

więcej

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Trójwieś nad Przemszą

Przyjęło się mówić, że granica pomiędzy Śląskiem a Małopolską była najtrwalszą granicą państwową środkowej Europy, która niezmieniona przetrwała niemal 500 lat, najpierw pomiędzy koroną czeską a Polską, potem między Austrią a Polską, następnie miedzy Prusami a Polską a na koniec między Prusami (Niemcami), a Rosją. To prawda, ale niezupełnie – bo nie dotyczy trzech wsi. Które przez długi czas… nie należały do żadnego państwa.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Romanesco - dzieło sztuki na talerzu

Są rzeczy obok których nie da się przejść obojętnie. Niedawno odkryłam jedną z nich w warzywniaku i na fali zachwytu od razu postanowiłam się nią podzielić. Dzieło sztuki na talerzu, kulinarne cudo, kolejny dowód na istnienie boskiej proporcji - a to wszystko w jednej, zielonej główce… kalafiora! Brzmi jak zwiastun kinowy nowego filmu science fiction, a mowa o warzywie, które coraz częściej zaczyna się pojawiać na naszych sklepowych półkach. Wszystkim tym, którzy jeszcze nie znają tego fascynującego, zielonego objawienia - pragnę go dzisiaj przedstawić. Drodzy Państwo - kalafior romanesco!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Młodzi na zakręcie śmierci

Gdy widzimy na ulicy kilkoro uczniów, to możemy być niemal pewni, że jeden z nich ma za sobą samookalecznie, lub nawet próbę samobójczą. Statystyki nie kłamią, polska młodzież, nie nauczona rodzić sobie ze stresem, często postanawia zlikwidować go w właśnie tak drastyczny sposób.

więcej

Partnerzy