W numerze

Wydanie
Numer 42/2019

Jest kilka niespodzianek

Podsumowujemy wyniki wyborów parlamentarnych

Wybory zawsze przynoszą emocje i niespodzianki. Nie inaczej było i tym razem, a niespodzianek jest wiele zarówno w skali kraju, bo okazuje się choćby, że do Sejmu nie dostał się Stanisław Piotrowicz, PiS-owski eks- prokurator, który choć miał miejsce na liście dobre, dostał dopiero jej 10 wynik. W naszych zaś okolicach na pewno sensacją jest zwycięstwo w wyborach senackich kandydatki lewicy Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, z wydawało się pewniakiem Czesławem Ryszką z PiS-u.

 

ilustracja

Ryszka wygrał już wybory uzupełniające w 2013 roku i te normalne w 2015 roku. To parlamentarzysta wielu kadencji, a choć mieszka w Czeladzi, jako osoba urodzona w Chełmie Śląskim dobrze udaje miejscowego. No i w powiecie bieruńsko-lędzińskim dostaje wyniki fantastyczne. Tak było i tym razem, ale okazało się, że doskonały wynik w tym powiecie nie wystarczył. Morawska-Stanecka mimo, że też nie mieszka w tym okręgu, zdecydowanie pokonała go w Tychach, nie odpuściła też w Mysłowicach – i jest jedną z siedmiu pań senator z naszego województwa. Różnica między nimi to raptem dwa procent, na tyle mało, że jeszcze w poniedziałek rano, po zliczeniu głosów z 90% komisji media podawały, że wygrał Ryszka. Jednak około południa, gdy spłynęły wyniki z reszty komisji, okazało się, że tak, jak cztery lata temu śladowo wygrał z Markiem Spyrą, tak teraz śladowo przegrał z Gabrielą Morawską-Stanecką. To zapewne także duży cios dla burmistrz Lędzin Krystyny Wróbel, która stale afiszowała się poparciem leciwego senatora, mający rzekomo być jej przełożeniem we władzach wojewódzkich i centralnych.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 16 października 2019 r

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy