Sondaż publiczny

Czy miałbyś coś przeciwko lokalizacji spalarni śmieci w twojej okolicy?

W numerze

Wydanie
Numer 42/2019

Jest kilka niespodzianek

Podsumowujemy wyniki wyborów parlamentarnych

Wybory zawsze przynoszą emocje i niespodzianki. Nie inaczej było i tym razem, a niespodzianek jest wiele zarówno w skali kraju, bo okazuje się choćby, że do Sejmu nie dostał się Stanisław Piotrowicz, PiS-owski eks- prokurator, który choć miał miejsce na liście dobre, dostał dopiero jej 10 wynik. W naszych zaś okolicach na pewno sensacją jest zwycięstwo w wyborach senackich kandydatki lewicy Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, z wydawało się pewniakiem Czesławem Ryszką z PiS-u.

 

ilustracja

Ryszka wygrał już wybory uzupełniające w 2013 roku i te normalne w 2015 roku. To parlamentarzysta wielu kadencji, a choć mieszka w Czeladzi, jako osoba urodzona w Chełmie Śląskim dobrze udaje miejscowego. No i w powiecie bieruńsko-lędzińskim dostaje wyniki fantastyczne. Tak było i tym razem, ale okazało się, że doskonały wynik w tym powiecie nie wystarczył. Morawska-Stanecka mimo, że też nie mieszka w tym okręgu, zdecydowanie pokonała go w Tychach, nie odpuściła też w Mysłowicach – i jest jedną z siedmiu pań senator z naszego województwa. Różnica między nimi to raptem dwa procent, na tyle mało, że jeszcze w poniedziałek rano, po zliczeniu głosów z 90% komisji media podawały, że wygrał Ryszka. Jednak około południa, gdy spłynęły wyniki z reszty komisji, okazało się, że tak, jak cztery lata temu śladowo wygrał z Markiem Spyrą, tak teraz śladowo przegrał z Gabrielą Morawską-Stanecką. To zapewne także duży cios dla burmistrz Lędzin Krystyny Wróbel, która stale afiszowała się poparciem leciwego senatora, mający rzekomo być jej przełożeniem we władzach wojewódzkich i centralnych.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 16 października 2019 r

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Trójwieś nad Przemszą

Przyjęło się mówić, że granica pomiędzy Śląskiem a Małopolską była najtrwalszą granicą państwową środkowej Europy, która niezmieniona przetrwała niemal 500 lat, najpierw pomiędzy koroną czeską a Polską, potem między Austrią a Polską, następnie miedzy Prusami a Polską a na koniec między Prusami (Niemcami), a Rosją. To prawda, ale niezupełnie – bo nie dotyczy trzech wsi. Które przez długi czas… nie należały do żadnego państwa.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Romanesco - dzieło sztuki na talerzu

Są rzeczy obok których nie da się przejść obojętnie. Niedawno odkryłam jedną z nich w warzywniaku i na fali zachwytu od razu postanowiłam się nią podzielić. Dzieło sztuki na talerzu, kulinarne cudo, kolejny dowód na istnienie boskiej proporcji - a to wszystko w jednej, zielonej główce… kalafiora! Brzmi jak zwiastun kinowy nowego filmu science fiction, a mowa o warzywie, które coraz częściej zaczyna się pojawiać na naszych sklepowych półkach. Wszystkim tym, którzy jeszcze nie znają tego fascynującego, zielonego objawienia - pragnę go dzisiaj przedstawić. Drodzy Państwo - kalafior romanesco!

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Młodzi na zakręcie śmierci

Gdy widzimy na ulicy kilkoro uczniów, to możemy być niemal pewni, że jeden z nich ma za sobą samookalecznie, lub nawet próbę samobójczą. Statystyki nie kłamią, polska młodzież, nie nauczona rodzić sobie ze stresem, często postanawia zlikwidować go w właśnie tak drastyczny sposób.

więcej

Partnerzy