Sondaż publiczny

Kiedy przestałeś wierzyć w świętego Mikołaja?

W numerze

Wydanie
Numer 33/2019

Takiego rywala chcemy co tydzień

GKS Tychy doczekał się pierwszych punktów i pierwszego w sezonie zwycięstwa w meczu z Odrą Opole, na którą ma patent. W trzech ostatnich konfrontacjach zaaplikował jej przy Edukacji 7 aż 11 goli. Cztery z nich – minionej soboty. Powodów do hurraoptymizmu jednak nie ma.

ilustracja

Zaczynając reportaż z inauguracji sezonu Fortuna 1 Ligi na tyskim Stadionie Miejskim nie można zapomnieć o czymś, bez czego te rozważania byłyby jak bigos pozbawiony kapusty. Punktem wyjścia – stety czy niestety – musi być słabość Odry Opole, która przeżywa burzliwy czas w swojej historii. Choć fi nansowo klub funkcjonuje bez zarzutu, kibice mają duże zastrzeżenia do sposobu jego zarządzania – począwszy od kwestii organizacyjnych, aż po działania transferowe pierwszej drużyny. Objawiła się nawet frakcja poważnych ludzi, za którymi stoi „polityka”, będąca gotowa na przejęcie władzy w stowarzyszeniu. Takiego scenariusza nie można dziś wykluczyć. Liczna grupa fanatyków Odry, jaka zjechała do Tychów, po ostatnim gwizdku dała upust swojej frustracji, wyrażając, co myśli o grze zespołu oraz pracy dyrektora Dariusza Motały i trenera Mariusza Rumaka, który na konferencję prasową dotarł z bardzo dużym opóźnieniem.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 14 sierpnia 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniani, bo Żydzi

Nauczono nas uważać, że jest tylko siedmiu polskich laureatów Nagrody Nobla: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Maria Skłodowska-Curie , Lech Wałęsa, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Polacy zapomnieli o dodatkowych dziesięciu swoich noblistach! Dlaczego? Bo byli polskimi Żydami! Czyż to nie antysemityzm? Zwłaszcza, że na stronach Komitetu Nobla o każdym z nich przy kraju pochodzenia przeczytamy: Polska.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zupa rybna - powrót w wielkim stylu

Do pewnych smaków się dojrzewa, wiem to na pewno. Chociaż im dłużej próbuję nowości, tym częściej łapię się na tym, że po komentarzu: „No co ty, nie lubisz koziego sera? Może nie jadłaś dobrego?”, zaczynam myśleć, że „do pewnych smaków się dojrzewa” to najmądrzejsze i najtrafniejsze co można powiedzieć w takiej sytuacji, zakładając, że mamy ambicję powiedzieć cokolwiek. Tak było z wieloma smakami, o jednym przekonałam się stosunkowo niedawno.

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Smog – bo nie umiemy palić

Zadymiły kominy. Wraz z jesiennymi chłodami nad dzielnicami domów jednorodzinnych uniosły się dymy, pojawił się charakterystyczny zapach spalanego węgla. Mniej w nowych zamożnych dzielnicach willowych, bo tam palenie węglem należy do rzadkości – bardziej w dzielnicach starego budownictwa jednorodzinnego, jak tyskie Urbanowice czy Cielmice oraz okoliczne Wyry, Kobiór, Bojszowy, Lędziny. Wszędzie tam palenie węglem jest wciąż powszechnym standardem. I musimy się liczyć, że do marca, może kwietnia, normy pyłu zawieszonego i niektórych szkodliwych związków będą przekroczone wielokrotnie. A śląskie miasta będą w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie.

więcej

Partnerzy