Sondaż publiczny

Kiedy przestałeś wierzyć w świętego Mikołaja?

W numerze

Wydanie
Numer 33/2019

Brzęczący żołnierz

Jest ognisko albo grill, spacer w lesie romantyczny, radość, nagle bzzzz, i nerwowość następuje. Bo to komar plener psuje.

ilustracja

W tym roku komary przypuściły prawdziwe pospolite ruszenie. Pierwsza wielka woda w potem długi gorący okres był idealny do wylęgnięcia się prawdziwej armii tych nielubianych przez nas owadów. Miasta i gminy, które nigdy wcześniej tego nie robiły, zaczęły wykonywać opryski przeciwko tym insektom - zaalarmowane inwazją tego brzęczącego intruza i siejącego spustoszenie wśród dorosłych i dzieci. Ludzie przerażeni inwazją ogromnej ilości owadów zaczęli pisać petycje, by włodarze podjęli walkę z tymi, z naukowego punktu widzenia, muchówkami. Krwiożerczymi muchówkami. Ale to nie jest pierwsza taka armia, bo przecież – jak wynika z Biblii – dawno, dawno temu owad ten przypuścił szturm na starożytny Egipt, gdyż to właśnie on był trzecią plagę egipską.
Jakby tego było mało, przez media coraz częściej przewijają się informacje, że na skutek ocieplenia klimatu na naszym terenie pojawiają się tropikalne gatunki komara, przenoszące różne groźne choroby. Informacje te najczęściej ni są potwierdzone, są wyssane z palca, i to niekonieczne wyssane przez komara. Raczej przez panikarzy.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z 14 sierpnia 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniani, bo Żydzi

Nauczono nas uważać, że jest tylko siedmiu polskich laureatów Nagrody Nobla: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Maria Skłodowska-Curie , Lech Wałęsa, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Polacy zapomnieli o dodatkowych dziesięciu swoich noblistach! Dlaczego? Bo byli polskimi Żydami! Czyż to nie antysemityzm? Zwłaszcza, że na stronach Komitetu Nobla o każdym z nich przy kraju pochodzenia przeczytamy: Polska.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zupa rybna - powrót w wielkim stylu

Do pewnych smaków się dojrzewa, wiem to na pewno. Chociaż im dłużej próbuję nowości, tym częściej łapię się na tym, że po komentarzu: „No co ty, nie lubisz koziego sera? Może nie jadłaś dobrego?”, zaczynam myśleć, że „do pewnych smaków się dojrzewa” to najmądrzejsze i najtrafniejsze co można powiedzieć w takiej sytuacji, zakładając, że mamy ambicję powiedzieć cokolwiek. Tak było z wieloma smakami, o jednym przekonałam się stosunkowo niedawno.

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Smog – bo nie umiemy palić

Zadymiły kominy. Wraz z jesiennymi chłodami nad dzielnicami domów jednorodzinnych uniosły się dymy, pojawił się charakterystyczny zapach spalanego węgla. Mniej w nowych zamożnych dzielnicach willowych, bo tam palenie węglem należy do rzadkości – bardziej w dzielnicach starego budownictwa jednorodzinnego, jak tyskie Urbanowice czy Cielmice oraz okoliczne Wyry, Kobiór, Bojszowy, Lędziny. Wszędzie tam palenie węglem jest wciąż powszechnym standardem. I musimy się liczyć, że do marca, może kwietnia, normy pyłu zawieszonego i niektórych szkodliwych związków będą przekroczone wielokrotnie. A śląskie miasta będą w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie.

więcej

Partnerzy