Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że nasze miejscowości mają dobrą ofertę naferie dla dzieci?

W numerze

Wydanie
Numer 6/2019

Na wielbłądzie z urazem kręgosłupa

Kontrole L-4 pokazały, że oszust siedzi w nas mocno

ilustracja

Rekordziści podłożyli się sami. W internecie zamieścili zdjęcia z podwodnej sesji zdjęciowej w Egipcie, pielgrzymki do europejskich miejsc kultu religijnego oraz wakacji w Meksyku. Każda z osób, która te fotki wrzucała, przebywała wówczas na L-4.

ZUS nie przegląda inernetu w poszukiwaniu ludzi, którzy tak spędzają czas na zwolnieniu. Co innego pracodawcy, przecież ci z nich, którzy zatrudniają ponad20 osób, sami płacą za pierwsze 33 dni zwolnienia. Więc gdy pracodawca widzi takie zdjęcia, to po prostu czuje się przez pracownika oszukany.
- A on, podobnie jak my, ma prawo do kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Pracodawcy dowiadują się o niezgodnym z założeniem spędzaniem L-4 od innych współpracowników, czasem znajomych, krewnych. ZUS z donosów, bo „ludzie lubią listy pisać”. A przypadki nie zawsze są tak sensacyjne, częściej zdarza się, że ktoś wykorzystuje zwolnienie na remont mieszkania czy dodatkową fuchę. Albo żeby sobie porządnie zabalować.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  6 lutego 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Zbiorowe wyparcie

Z Markiem Łuszczyną, autorem „Polskich Obozów Koncentracyjnych” rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Biały pułkownik

Komisarz stanu wojennego, który stanął po stronie załogi

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zozwór, jak go tu dawniej zwano

Przyszedł styczeń - miesiąc postanowień noworocznych. Podziwiam z dumą powtarzane hasła w stylu: Nowy Rok – nowa ja. Albo „nowy ja”, bo coroczne szaleństwo dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Dla tych, którzy za chwilę po raz pierwszy włożą buty do biegania i postanowią zafundować swojemu nieprzygotowanemu organizmowi terapię szokową (albo już to zrobili i czekają na efekty) mam dwie wiadomości - jak w kawałach... złą i dobrą. Pierwsza jest taka, że z kiepską odpornością i kondycją prawie na pewno zapracujecie na przeziębienie, a druga – żeby nie zniechęcać tak do gruntu – są na to sposoby. Dobre i domowe. Sprawa wygląda tak – chcecie igrać ze styczniową pogodą? Zróbcie zapas imbiru!

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Mały ZUS, wielkie cygaństwo!

Z dniem 1 stycznia wszedł „mały ZUS”. Obecne władze reklamują ją jako niezwykłą ulgę dla mikroprzedsiębiorstw. A ja zakładam się w ciemno, że na terenie działania całego tyskiego urzędu skarbowego załapie się na nią nie więcej, niż 100 przedsiębiorców. A może mniej, niż 20. Bo tak naprawdę ci, którzy spełniali kryteria wymyślone przez  rząd PiS-u, albo już umarli z głodu, albo wyemigrowali zbierać pomidory do Holandii, albo zamknęli firmę, żeby iść do najgorzej nawet płatnej roboty.

więcej

Partnerzy