Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy wybierasz się gdzieś na Noc Muzeów?

W numerze

Wydanie
Numer 6/2019

Na wielbłądzie z urazem kręgosłupa

Kontrole L-4 pokazały, że oszust siedzi w nas mocno

ilustracja

Rekordziści podłożyli się sami. W internecie zamieścili zdjęcia z podwodnej sesji zdjęciowej w Egipcie, pielgrzymki do europejskich miejsc kultu religijnego oraz wakacji w Meksyku. Każda z osób, która te fotki wrzucała, przebywała wówczas na L-4.

ZUS nie przegląda inernetu w poszukiwaniu ludzi, którzy tak spędzają czas na zwolnieniu. Co innego pracodawcy, przecież ci z nich, którzy zatrudniają ponad20 osób, sami płacą za pierwsze 33 dni zwolnienia. Więc gdy pracodawca widzi takie zdjęcia, to po prostu czuje się przez pracownika oszukany.
- A on, podobnie jak my, ma prawo do kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
Pracodawcy dowiadują się o niezgodnym z założeniem spędzaniem L-4 od innych współpracowników, czasem znajomych, krewnych. ZUS z donosów, bo „ludzie lubią listy pisać”. A przypadki nie zawsze są tak sensacyjne, częściej zdarza się, że ktoś wykorzystuje zwolnienie na remont mieszkania czy dodatkową fuchę. Albo żeby sobie porządnie zabalować.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  6 lutego 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Niech żyje teatr

Z Dorotą Pociask-Frącek, dyrektorem Teatru Małego w Tychach rozmawia Dariusz Dyrda.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Piękne maszkary ze śląskich kamienic

Na pewno widziały nie jedno wydarzenie… wtopione z szare ściany, rzadko kto je dziś podziwia, ba, rzadko kto dostrzega, nikt nie pamięta, rzadko kto renowuje, a wystarczy podnieść wzrok z poziomu chodnika, by ujrzeć piękno starych śląskich kamienic. Dziwaczne kobiety i starcy, spoglądający trochę spode łba; smoki i chimery, to wszystko jest częścią starych, najczęściej podniszczonych budynków z czasów secesji, która przybyła do nas na przełomie XIX i XX wieku. Styl ten przyjął się na Śląsku dosyć dobrze i znacznie wcześniej, niż w niektórych innych krajach Europy, dzięki wpływowi niemieckiemu, pod którego władaniem był wówczas Śląsk (w obu cesarstwach, niemieckim i austriackim). I chociaż ten styl architektoniczny był tylko trwającym raptem dwie dekady epizodem, zostawił trwały ślad w bogactwie zdobień, ornamentów i maszkaronów, które od tej pory stały się niemymi strażnikami kamienic.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Wielkanocne słodkości

Święta Wielkanocne to kulinarny zastrzyk wiosny. Jajka, twarożki, żur, domowy majonez, świeże zioła i wędzone szynki z chrzanem – to prawdziwy, śniadaniowy raj. W ten jeden dzień pierwszy posiłek w ciągu dnia zdecydowanie jest najważniejszy i równocześnie najdłuższy w roku, bo przecież wszyscy z przyjemnością przeciągają ucztę do samej kolacji.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Komunijny szał

Nieubłaganie zbliża się czas I komunii, okres wyczekiwania przez (niemal) wszystkich drugoklasistów i urwanie głowy dla ich rodziców. Okres ten można już obecnie porównać do imprezy rangi ślubu, bo wydatki i organizacja często jest do niego zbliżona. Salony zapełniają się kreacjami dla dziewczynek i chłopców, a ich ceny często bliska jest sukniom ślubnym lub ekskluzywnemu garniturowi. W końcu by uczestniczyć w tym wydarzeniu zjeżdża się  cała rodzina i wtedy i rodzice i dziecko chcą się pokazać z jak najlepszej strony. Choć trzeba przyznać, że Kościół stara się ten  szał ukrócić, chociażby wprowadzając zamiast kreacji i popisów mody identyczne alby dla wszystkich dzieci. Ale nie wszędzie.

więcej

Partnerzy