Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

W numerze

Wydanie
Numer 6/2019

Przyjaciele dumni dwaj

- Bo to jest panie niezgodne z konstytucją, nierówność obywateli wobec prawa. Normalnie, każdy człowiek tam gdzie śpi, ma się prawo na lepszy sen napić kielonek albo dwa, kilka piw. Ja, jak nie wypiję to nie usnę, tylko się wiercę całą noc. No więc dlaczego każdy wszędzie przed snem może się napić, a w noclegowni nie? To ja pieprzę taki interes, wolę spać w szałasie, przykryty kilkoma kocami, ale z flaszeczką, niż w noclegowni o suchym pysku – mówi Bronek, lat 61, prawie nie używający przekleństw. Mówi językiem człowieka wykształconego, i chyba mu nawet trochę głupio, gdy prosi mnie o papierosa.

ilustracja

Janek jest inny. Nie dlatego, że kilka lat młodszy, ani dlatego, ze klnie jak szewc. Jego wypowiedź brzmiałaby prawdziwiej, gdyby mniej więcej co trzecie słowo wrzucić któryś z wulgaryzmów. Powiedzmy tam, gdzie ja stawiam wielokropek. – No bo… co …, ja gorszy jestem od jakiegoś … himalaisty? On może… siedzieć w namiocie… na mrozie, sześć kilometrów… nad ziemią, temperatura… minus 40. I po niego… jakoś straż miejska nie lezie… żeby go … jak jakąś krowę… zagnać do noclegowni. To czego się… mnie czepiają. Himalaista ma… swój sport ekstremalny, a ja… swój. On wytrzyma na mrozie i ja… też wytrzymam.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  6 lutego 2019 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy