Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Co myślisz o księdzu, który zrzucił sutannę

W numerze

Wydanie
Numer 2/2019

Żywe - nie żywe

Święta, święta i po świętach a my jak śnięci po nowym roku, jak nieżywi i skacowani z nowymi przemyśleniami lub tymi samymi co rok temu, zazwyczaj pewnie to drugie. Bo po co zmieniać postanowienia które się zawsze nie sprawdzają. Jako, że my wszyscy jesteśmy jeszcze wczorajsi po niedawnym świętowaniu, warto by wspomnieć o zwierzętach czy też roślinach, które swoją martwą naturą lub też raczej niesamowitymi zdolnościami spokojnie mogłyby występować w niejednym kinie grozy. Jako wciąż odradzający się Obcy albo inny wampir. Który martwy leżał, ale nagle przeciągnął się i ruszył dalej za swoimi sprawami

ilustracja

Pisałem tu już o gatunkach mających ogromne zdolności przetrwania. Prawie nieograniczone. Teraz o nieco innych. Takich, które jakby z założenia nastawione są na przeczekanie zagrożenia. Drapieżnika, ale i suszy.

Rybka z płucem

 Weźmy pod lupę długowiecznego, i kto wie, czy nie rzeczywiście nie „nieśmiertelnego” rogozęba (Neoceratodus forsteri) zwanego też barrakunda. Ta niezwykła ryba, bardzo pierwotna, niezmienna od wielu milionów lat, żyje w australijskich wodach.  A tam, w wodach! Żyje w różnych błotach, które podczas upałów (a w Australii są upały, że nawet wyobrazić sobie nie umiemy), wysychają.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  9 stycznia 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Szybkie te szparagi

Szybko się pojawiają i szybko znikają, ekspresowo gotują. Sezon trwa w najlepsze, mamy jeszcze szansę – do czerwca, to korzystajmy! Szparagi to jedna z odsłon wiosny, bo poza tą porą roku trudno je dostać, a wiadomo jak to ze szparagami bywa – nic nie zastąpi młodych i pachnących pędów! Mamy szczęście, bo w Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej upraw tych niezwykłych warzyw, szczególnie w południowo – zachodniej części kraju. Nie można nie skorzystać. Drodzy Państwo – ostatni dzwonek na szparagi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Niebezpieczne rośliny

Przy okazji Dnia Dziecka warto ostrzec rodziców, że ich pociechy – te starsze – mogą zechcieć sięgnąć po jakieś psychoaktywne używki. I wcale nie uchroni przed tym brak kieszonkowego na dopalacze czy „marychę”, brak znajomości z dilerem. Młodzież, doskonale poruszająca się w internecie, bez problemu znajdzie rosnące wokół nas rośliny narkotyczne. Bo nie myślcie, że takie żyją tylko w dalekich krajach. Nasze lasy, łąki, jeziora a nawet ogrody, są ich pełne. I coraz więcej dzieci o tym wie. Warto więc, by wiedzieli też rodzice i dziadkowie.

więcej

Partnerzy