W numerze

Wydanie
Numer 2/2019

Żywe - nie żywe

Święta, święta i po świętach a my jak śnięci po nowym roku, jak nieżywi i skacowani z nowymi przemyśleniami lub tymi samymi co rok temu, zazwyczaj pewnie to drugie. Bo po co zmieniać postanowienia które się zawsze nie sprawdzają. Jako, że my wszyscy jesteśmy jeszcze wczorajsi po niedawnym świętowaniu, warto by wspomnieć o zwierzętach czy też roślinach, które swoją martwą naturą lub też raczej niesamowitymi zdolnościami spokojnie mogłyby występować w niejednym kinie grozy. Jako wciąż odradzający się Obcy albo inny wampir. Który martwy leżał, ale nagle przeciągnął się i ruszył dalej za swoimi sprawami

ilustracja

Pisałem tu już o gatunkach mających ogromne zdolności przetrwania. Prawie nieograniczone. Teraz o nieco innych. Takich, które jakby z założenia nastawione są na przeczekanie zagrożenia. Drapieżnika, ale i suszy.

Rybka z płucem

 Weźmy pod lupę długowiecznego, i kto wie, czy nie rzeczywiście nie „nieśmiertelnego” rogozęba (Neoceratodus forsteri) zwanego też barrakunda. Ta niezwykła ryba, bardzo pierwotna, niezmienna od wielu milionów lat, żyje w australijskich wodach.  A tam, w wodach! Żyje w różnych błotach, które podczas upałów (a w Australii są upały, że nawet wyobrazić sobie nie umiemy), wysychają.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  9 stycznia 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Poparcie dla aspiracji Ślązaków

Z Łukaszem Kohutem, liderem partii Wiosna na nasze województwo rozmawia Dariusz Dyrda

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Optyka bez demonów

 Witelo – naukowiec nr 2. średniowiecza był Ślązakiem

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Niedoceniany długouch

Królik europejski pojawił się na Półwyspie Iberyjskim około pół miliona lat temu. Stamtąd, dzięki Fenicjanom rozprzestrzenił się po całej Europie i w rezultacie od trzech tysięcy lat gości na naszych stołach jako tradycyjne mięso - najczęściej podawane podczas świąt. Dość kontrowersyjne, bo przez wieki królik przeszedł w naszych oczach niemałą metamorfozę – od zwierzyny łownej, która zapewniała pożywny posiłek i futro pomagające przetrwać mroźne zimy, przez uciążliwego szkodnika aż po...domowego pupila.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Psia kość czyli o psach sprzed wieku

Mówi się że pies jest największym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy czworonóg obdarzy swojego pana miłością bezwarunkowo. Na pewno każdy słyszał kiedyś w swoim życiu historie o psie, który czekał na swojego pana na jego grobie. Pies jest przyjacielem, przewodnikiem, opiekunem,’ obrońcą; jest tym wszystkim dla człowieka, w zależności czego potrzebuje. Mówi się, że pies upodabnia się do swojego ludzkiego towarzysza, ale warto pomyśleć, jak my zmieniliśmy psa, tylko po to by sprostał naszym - czasem dziwnym - wymaganiom.

więcej

Partnerzy