Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy biorąc pod uwagę obecną pogodę, uważasz że efekt cieplarniany jest faktem?

Wynik głosowania:

42%
17%
42%
 
Oczywiście, kilka chłodniejszych dni tego nie zmienia.
 
Wymyślono go, by paru koncernom nabijać kasę.
 
Może i tak, ale to nie wina człowieka. Klimat w historii ziemi zmieniał się wiele razy.

W numerze

Przeglądasz:

Numer 28/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 28/2019

Sprawdziany całkiem sympatyczne

Przebywający na zgrupowaniu w Grodzisku Wielkopolskim zespół GKS-u Tychy uległ minimalnie dwóm rywalom z ekstraklasy: ŁKS-owi Łódź i Koronie Kielce. Do drużyny dołączył nowy prawy obrońca.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 28/2019

Utracona większość

Lędzińska burmistrz Krystyna Wróbel kpi sobie z prawa samorządowego. Jesienią ubiegłego roku radni zabronili jej – uchwałą Rady Miast – sprzedać działki pod przyszłe centrum. A jednak okazało się, że pani burmistrz, przygotowując budżet miasta na rok 2019, przewidziała wpływy 6 milionów złotych za sprzedaż właśnie tych działek. Pod sam koniec czerwca na sesji zrobiła się z tego ogromna awantura.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 28/2019

Jedna wypłata na to pójdzie

Może nie należy tego nazwać inflacją, ale drożyzną na pewno. Coraz więcej rodzin będzie musiało wydać rocznie całą jedną wypłatę na wywóz śmieci.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 28/2019

Park wodny mistrzem recyklingu?

Wodny Park Tychy znalazł się w gronie finalistów World Architecture Festival 2019. Walczy o główną nagrodę w kategorii „Produkcja energii i recycling”.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 28/2019

Richtig Ślunskie Góry

Takich gór nie ma nigdzie indziej w Polsce, tylko na Śląsku. Gdy ktoś spoza regionu widzi nagle, jak na płaskim terenie wyrasta wysoki, dość stromy pagórek, nie bardzo rozumie. – To jakiś stary wulkan czy jak?– ni to stwierdził, ni spytał mój kolega z Krakowa. - Albo cóż na kształt Kopca Kościuszki. Bo przecież gdy poznikała większość kopalnianych szybów, kominów hut, to tylko hałdy – mówiąc z  miejscowa hołdy – są pamiątką po industrialnej przeszłości regionu. Przeszłości, ale i teraźniejszości, bo przecież niektóre wciąż rosną.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 28/2019

Wio koniku

Przełom XIX i XX wieku to czas, kiedy rozwój cywilizacji bardzo przyspieszył. Mówimy o nim w kontekście elektryczności, hut, samochodów, samolotów, chirurgii nawet. Tymczasem dla naszych górnośląskich przodków najważniejsze były być może zmiany, które zachodziły w transporcie… konnym. Ponieważ jednak najlepiej znam temat z okolic Mysłowic, będę operował przede wszystkim tutejszymi przykładami.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 28/2019

Papryka - królowa imigrantek

Na świecie znane są ponad dwa tysiące odmian papryki - każda z nich różni się smakiem, kolorem i kształtem. Jest niezwykle uniwersalna - nadaje się do jedzenia na surowo, ale równie dobrze można zrobić z niej gulasz, leczo, paprykarza, czy…deser - pewnie każdy wie, że czekolada z papryczką chili to elektryzujące połączenie. Jak ktoś nie wie, musi koniecznie spróbować.  Swoją drogą ostra papryka to naprawdę mocna rzecz - po zjedzeniu niewielkiej ilości odczuwamy szczęście (organizm produkuje endorfinę), a po zbyt dużej możemy nawet umrzeć! Mimo wszystko dobrze, że papryka do nas dotarła i opanowała Europę, jak żadne inne warzywo w historii.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 28/2019

Drzewna Hydra

Pamiętacie mit o Herkulesie który walczył z hydrą lernejską? Była to jedna z 12-tu prac Herkulesa, gdy heros walczył z tym mitycznym stworem, to w miejscu odciętej głowy potwora pojawiały się następne dwie albo trzy głowy. Dla mnie to trochę podobne do rośliny o której dziś chce opowiedzieć.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 28/2019

HAJMAT

Wyjaśnić Polakowi, czym jest Hajmat, to jak wyjaśnić Papuasowi, czym jest bigos. Można próbować, ale po co? I tak nie zrozumie. Bo żeby zrozumieć, smak trzeba poczuć; opowiedzieć się nie da ani Papuasowi smaku bigosu, ani Polakowi istoty Hajmatu. Tak jak Papuasowi nic nie powie, że bigos to z grubsza rzecz biorąc uduszona razem kapusta i mięso – plus przyprawy – tak Polak nie pojmie, że Hajmat to ojczyzna ważniejsza od Ojczyzny.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 28/2019

Tyski Sport ma nowego szefa

Krzysztof Woźniak prezesem spółki Tyski Sport. Do obsadzenia pozostają jeszcze kluczowe stanowiska w piłkarskim GKS-ie.

 

więcej

Wywiad

ilustracja

Chcę pokazać kłamstwa i hejt!

 W ciągu zaledwie kilku dni, od 8 czerwca, tyski lekarz Dawid Ciemięga zebrał w internetowej zbiórce niemal 50 000 złotych na film o antyszczepionkowcach, który zamierza nakręcić. Zbiórka wciąż trwa a Ciemięga jest zachwycony odzewem. Nie tylko z powodu wysokości kwoty – raczej dlatego, iż odzew ten jest dowodem, że według wielu z nas taki film jest potrzebny.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Kraina mordowanych ludzi

Na przełomie maja i czerwca zaczęła się największa wojna w  historii Europy, a jedną z wojujących stron był Śląsk. Rzucił wyzwanie najpotężniejszemu państwu na europejskim kontynencie, i nawet przez pewien czas odnosił militarne sukcesy. Jednak niemieckiemu cesarzowi, któremu Ślązacy rzucili rękawicę, z pomocą przyszedł polski król. A wojna  rozlała się na całą Europę.

 

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zielony, czy cukrowy?

Gotowany groch podawany z rozgotowaną marchewką i zagęszczony mąką. Kto nie pamięta takiego rarytasu z przedszkola, niech koniecznie się do mnie zgłosi (można pisać do redakcji). Niestety, taki sposób podawania...umówmy się - czegokolwiek - jest w stanie skutecznie odstraszyć młodego smakosza na parę (jak nie paręnaście) lat. Ja do tej grupy należałam, długo na groch nie mogłam patrzeć, a jednak... zmieniłam zdanie. Oświecenie nadeszło późną wiosną, w trakcie pobytu na wsi, bo świeży, zielony albo cukrowy to historia z innej bajki. Kto nie próbował niech koniecznie zaryzykuje! Mamy dobry czas na takie podchody - zaczynamy sezon na świeży groszek!

 

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Królowie życia

Od 1989 roku spotykałem królów życia. W Tychach, w Mikołowie. Tych, co wygrali  los życia na transformacji ustrojowej. Tylko królowie życia 1989 i 2019 to zupełnie inni ludzie. A ich królestwo też jest zupełnie inne.

 

więcej

Partnerzy