W numerze

Wydanie
Numer 45/2018

II tura za nami

Poznaliśmy ostatniego prezydenta, burmistrza i wójta

ilustracja

4 listopada wybrano ostatnich włodarzy gmin na naszym terenie. II tura odbyła się w Mysłowicach, Lędzinach i Miedźnej. Szczególnie w Mysłowicach pojedynek był wyrównany, bo po I turze prowadzący Dariusz Wójtowicz, który uzyskał w niej 36% głosów, miał tylko 4% przewagi nad Wojciechem Królem. Już w I turze odpadł Edward Lasok, który sprawował urząd prezydenta od 2010 roku.

W Mysłowicach wygrał „swój”

Otoczenie obu mysłowickich kandydatów oskarżało sztab rywala o kampanię brutalną, brudną. Rzeczywiście, w kampanii savoir-vivre’u nie było, ale trudno się dziwić. Obaj panowie znani są z twardej gry w polityce. Obaj są też znani z kampanii prowadzonej z rozmachem.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy