W numerze

Wydanie
Numer 45/2018

Letni salon dawnej śląskiej rodziny

Lauba –  czyli część odchodzącego świata

ilustracja

Dawny śląski dom jednorodzinny był znacznie mniejszy, niż te budowane obecnie. Nie było  tam zbyt wiele miejsc przeznaczonych do rekreacji. Miejsce takie było przed domem. Lauba!

Przez cały wiek XX była charakterystycznym i ciekawym elementem śląskiego krajobrazu. To bardzo niezwykła część domu. W języku polskim można ją określić jako ganek, przedsionek. Przybudówki do dziś w nowych domach występują, ale już innej konstrukcji i budowy. No i stare lauby pełniły całkiem inne funkcje niż obecne.
Chodząc do skansenu w Chorzowie lub Pszczynie, zauważyłem, że tamtejsze domy laub nie posiadały. W domach murowanych, budowanych jako pierwsze w połowie XIX wieku, także laub nie zauważamy. Dopiero w budynkach wznoszonych od lat 90. XIX wieku pojawiają się lauby konstrukcji drewnianej, o charakterystycznej, nie spotykanej gdzie indziej budowie. Przede wszystkim były otwarte. Nie spełniały zatem funkcji współczesnych laub, które są zamkniętą dobudówką, wiatrołapem powstrzymującym zimno przed wdarciem się do domu, ale także chroniącym ciepło przed ucieczką z domu zimową porą.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 listopada 2018 r.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy