Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

W numerze

Wydanie
Numer 45/2018

Zwierzęca drużyna A

Prawdziwi twardziele –czyli ci, którzy przetrwają (prawie) wszystko

ilustracja

Czy to ptak? Czy samolot? Nie, to galaktyczna ryba, pływa w stanie nieważkości, i ciągle zmienia się i mieni wyglądem, cały czas płynie z prądem. Niesporczak, niespory do roboty, wcale nie z nieszporami związany. Monotonny jest jego świat, czy to wybuch atomowy, czy potopy, to on tylko liście je i moczy stopy.

Biorąc pod uwagę ciągłe lęki przed  apokalipsą - wojną atomową albo wielkim meteorem, co w ziemię łupnie-  warto spojrzeć na zwierzęta  (często dość  obrzydliwe), które mają szansę przetrwać promieniowanie i inne anihilacje. Gdyby nas zabrakło, one opanują ziemię. Kto byłby w stanie sprostać tak szybkiej zmianie otoczenia? Wśród nas jest już zwierzęca "drużyna A", która od milionów lat ewoluowała do tego, by przetrwać katastrofę choćby zderzenia z meteorytem, którym co  jakiś  czas nas straszą. Dziś opowieść o tych cichych agentach, którzy ciągle adaptują się do nowych warunków, często wypierając przy tym inne gatunki.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy