Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

W numerze

Wydanie
Numer 45/2018

Z Pszczyny do Kołymy

Uczymy się pisać i czytać po śląsku

ilustracja

II.  Moja starka Katrin

Starzik, jak mieli już posprawiane – tak mi to godali - dopiyro wtynczos zaczli myśleć ô żyniaczce. Ale zaroz na poczōntku zrobiło sie z tōm żyniaczkōm trocha kurowodōw. Jejich libsta, Katrin niy dość, że sama była siyrotōm, to jeszcze prziszło ji być zowitkōm. Służyła na zōmku i usznachtowała wielkimu państwu. A ponoś była ôgromnie urodziwo. Gryfno szlangōwa, jak sie pado. Piersi miała krōngłe, wydatne, włosy jasne, zaczesane we dwie rube i długi bajtawy. Nojwiyncyj ôzdoby dawały ji jednak uroczne, modre jak polne kwiotki oczy i pełny, szczyry uśmiych.
To tyn przesłodki uśmiych i te wobiōnce ôczy zniewolały kożdego chopa, kiery na nia spoziyroł. Ponoś chopy lotali za niōm, jak ôpyntani. Niy poradziła sie ôd nich ôbegnać. I trzeba tyż pedzieć, że niy była gupio. Wiedziała, że je piykno, tōż se to wożyła, gowy nigdy niy traciła, zawdy umiała grzecznie pedzieć: - Niy!
Wiedziała tyż, co robi, z bele jakimi liderokami sie niy zadowała. Jednako po czasie ôkazało sie, że miała chwila słabości. Po kryjōmu przizwolyni dała jednymu. Ludzie ospowiadali, że to mioł być sōm ksiōża.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy