W numerze

Wydanie
Numer 45/2018

Z Pszczyny do Kołymy

Uczymy się pisać i czytać po śląsku

ilustracja

II.  Moja starka Katrin

Starzik, jak mieli już posprawiane – tak mi to godali - dopiyro wtynczos zaczli myśleć ô żyniaczce. Ale zaroz na poczōntku zrobiło sie z tōm żyniaczkōm trocha kurowodōw. Jejich libsta, Katrin niy dość, że sama była siyrotōm, to jeszcze prziszło ji być zowitkōm. Służyła na zōmku i usznachtowała wielkimu państwu. A ponoś była ôgromnie urodziwo. Gryfno szlangōwa, jak sie pado. Piersi miała krōngłe, wydatne, włosy jasne, zaczesane we dwie rube i długi bajtawy. Nojwiyncyj ôzdoby dawały ji jednak uroczne, modre jak polne kwiotki oczy i pełny, szczyry uśmiych.
To tyn przesłodki uśmiych i te wobiōnce ôczy zniewolały kożdego chopa, kiery na nia spoziyroł. Ponoś chopy lotali za niōm, jak ôpyntani. Niy poradziła sie ôd nich ôbegnać. I trzeba tyż pedzieć, że niy była gupio. Wiedziała, że je piykno, tōż se to wożyła, gowy nigdy niy traciła, zawdy umiała grzecznie pedzieć: - Niy!
Wiedziała tyż, co robi, z bele jakimi liderokami sie niy zadowała. Jednako po czasie ôkazało sie, że miała chwila słabości. Po kryjōmu przizwolyni dała jednymu. Ludzie ospowiadali, że to mioł być sōm ksiōża.

Więcej w papierowym lub e-wydaniu „Echa” z  7 listopada 2018 r.

 

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Czasem włącza mi się „śląski tryb”

Rozmowa z Waldemarem Cichoniem, tyskim pisarzem, autorem książek dla dzieci

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Polska nie wtedy się odrodziła!

Mało kto wie, co 11 listopada świętujemy

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Nie taki zwykły ten ziemniak

Wartość odżywcza kartofli jest tak duża, że mogą one – oczywiście przez jakiś czas – stanowić jedyny składnik pożywienia człowieka bez uszczerbku na zdrowiu. Odmian tego niezwykłego warzywa jest około 4000, choć nie wszystkie są jadalne (większość zjadaczy ziemniaków pewnie będzie zdziwiona – jak to, jest więcej rodzajów niż młode i stare?!). Możemy spotkać odmiany białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe a nawet niebieskie (popularne w Irlandii). I właśnie od koloru ziemniaka zależy ilość mikroelementów
i przeciwutleniaczy. Wspólna dla wszystkich rodzajów jest niska zawartość tłuszczów i niezwykłe bogactwo węglowodanów o średnim indeksie glikemicznym. Gotowane bulwy mają więcej białka niż kukurydza i prawie dwa razy więcej wapnia. Oprócz tego maja w sobie błonnik i składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, kwas foliowy i witaminy - szczególnie C.

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ograna przez radnych

Rzutem na taśmę, przed wyborami, lędzińska burmistrz próbowała tereny pod centrum sprzedać pod… Lidla

więcej

Partnerzy