Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Co myślisz o księdzu, który zrzucił sutannę

W numerze

Przeglądasz:

Numer 26/2019
ilustracja
Wydanie
Numer 26/2019

Woli kobietę od sutanny

Decyzja, którą w Boże  Ciało ogłosił ksiądz Michał Macherzyński zaskoczyła setki, jeśli nie tysiące ludzi. A była krótka, porzuca stan kapłański, i zaczyna nowy etap życia u boku Justyny. Oprócz zwyczajowych gratulacji na nowej drodze życia, obok gratulacji, że postąpił odważnie,  jak mężczyzna, zamiast żyć w zakłamaniu i obłudzie, wylała się też na niego cała masa hejtu, czy raczej pomyj. Ludzie, który jeszcze dzień wcześniej nisko mu się kłaniali, teraz jechali po byłym już księdzu jak po łysek kobyle.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 26/2019

Srogi dwulatek

Tychy to magiczne miasto. Dlaczego? A to ze względu na mieszkańców - ich niesamowitą pasję i chęć do tworzenia.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 26/2019

Decentralizacja i język regionalny

W czerwcu przez Polskę przetoczyła się dyskusja o decentralizacji, w tym samym miesiącu Sejm RP po raz piąty odrzucił projekt ustawy o śląskim języku regionalnym. O obu tych sprawach rozmawiamy z najbardziej znanym na Górnym Śląsku komentatorem politycznym, prof. Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Tychów.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 26/2019

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 26/2019

Sierżant Hektor czuwał nad przedszkolakami

Przedszkolaki z Orzesza wraz z policjantami wzięły udział w XII Spartakiadzie Przedszkolaków z Hektorem.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 26/2019

Tragedia na Hubertusie

Dwa dni po oficjalnym otwarciu kąpieliska w Mysłowicach doszło do tragedii, utopił się 12-letni chłopiec.

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 26/2019

Cukinia czyli kabaczek?

Drążone, smażone, miksowane, gotowane, pieczone i grillowane - uwielbiamy je wszystkie. Cukinie i kabaczki to smaki lata, można je podać w wersji delikatnej i dietetycznej, można zaszaleć, doprawić, wymieszać z mięsem i wrzucić na grilla - proszę bardzo. Dla tych, którzy za nimi przepadają mam bardzo dobrą wiadomość - ruszamy z sezonem kabaczkowym! Te pierwsze, najświeższe, wygrzane na słońcu sztuki to największa frajda czerwca. Czemu warto iść w cukinię? Zapraszam do lektury.

 

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 26/2019

Stworzenia, które nie istnieją?

Co to jest, co to za stwór? Ucieknie, czy zaatakuje? Może zębami szarpnie, może kolcem jakimś ukłuje. Nikt nie wierzy, lecz widziałem, ja potwora tego spotkałem…

więcej
ilustracja
Wydanie
Numer 26/2019

HAJMAT

Wyjaśnić Polakowi, czym jest Hajmat, to jak wyjaśnić Papuasowi, czym jest bigos. Można próbować, ale po co? I tak nie zrozumie. Bo żeby zrozumieć, smak trzeba poczuć; opowiedzieć się nie da ani Papuasowi smaku bigosu, ani Polakowi istoty Hajmatu. Tak jak Papuasowi nic nie powie, że bigos to z grubsza rzecz biorąc uduszona razem kapusta i mięso – plus przyprawy – tak Polak nie pojmie, że Hajmat to ojczyzna ważniejsza od Ojczyzny.

więcej

Wywiad

ilustracja

Pojazd uprzywilejowany to mit

Rozmowa ze starszym brygadierem Piotrem Szojdą, komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Tychach

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Konstytucja nie dumy lecz wstydu

Druga na świecie, wyprzedzająca swoją epokę, pionierska, postępowa – za kilka dni znów uraczą nas opowieściami o Konstytucji 3 Maja. I wszystko to będzie prawdą. Tylko… uchwalenie tej konstytucji było jedną z największych głupot, jakie w swojej historii zrobili Polacy.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Szybkie te szparagi

Szybko się pojawiają i szybko znikają, ekspresowo gotują. Sezon trwa w najlepsze, mamy jeszcze szansę – do czerwca, to korzystajmy! Szparagi to jedna z odsłon wiosny, bo poza tą porą roku trudno je dostać, a wiadomo jak to ze szparagami bywa – nic nie zastąpi młodych i pachnących pędów! Mamy szczęście, bo w Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej upraw tych niezwykłych warzyw, szczególnie w południowo – zachodniej części kraju. Nie można nie skorzystać. Drodzy Państwo – ostatni dzwonek na szparagi!

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Niebezpieczne rośliny

Przy okazji Dnia Dziecka warto ostrzec rodziców, że ich pociechy – te starsze – mogą zechcieć sięgnąć po jakieś psychoaktywne używki. I wcale nie uchroni przed tym brak kieszonkowego na dopalacze czy „marychę”, brak znajomości z dilerem. Młodzież, doskonale poruszająca się w internecie, bez problemu znajdzie rosnące wokół nas rośliny narkotyczne. Bo nie myślcie, że takie żyją tylko w dalekich krajach. Nasze lasy, łąki, jeziora a nawet ogrody, są ich pełne. I coraz więcej dzieci o tym wie. Warto więc, by wiedzieli też rodzice i dziadkowie.

więcej

Partnerzy