Aktualności

Koala zaadoptowana

Region

Młodego, mocno poparzonego koalę znalazł Australijczyk i zaniósł do szpitala dla tych sympatycznych torbaczy. Paul, bo takie imię nosi już zwierzątko, był nie tylko ranny, ale też mocno odwodniony, jednak udało mu się przeżyć. A  teraz ma już na Górnym Śląsku sporą grupę opiekunów, bo uczniowie klasy VII b szkoły podstawowej w Pielgrzymowicach (wraz z wychowawczynią Martą Florkiewicz-Borkowską) zdecydowali misia adoptować.  Jak na razie zebrali dla niej 40 dolarów.
- Nie omawialiśmy tego tematu na lekcji, pojawił się spontanicznie podczas wieczornej rozmowy na czacie. Mam świadomość, podobnie jak moi uczniowie, że zebrana przez nas kwota to niewiele, ale nawet taką małą cegiełką  możemy dołożyć się do ratowania zwierząt i uwrażliwić się na ich krzywdę - tłumaczy Marta Florkiewicz-Borkowska. – Zaraz potem skontaktowało się ze mną kilkudziesięciu nauczycieli z różnych szkół w Polsce, z podziękowaniami za inspirację, z pytaniami jak też adoptować miśka.
Radny nie gorszy
Inną koalę adoptował tyski radny Michał Kasperczyk, tyski radny. Jak wyjaśnia, nie potrafi patrzyć bezczynnie na ogrom dramatu australijskiego pożaru, a przede wszystkim tych zupełnie bezbronnych małych ssaków. Zaadoptowanie koali było dla niego po prostu odruchem serca.
- Mój gest to niewiele w obliczu ogromu tragedii, wiem, ale  wielkie dzieła rodzą się z takich spontanicznych akcji wielu ludzi. Nie raz pokazaliśmy już, że wspólnie razem możemy zrobić wiele dla otaczającego nas świata i środowiska – mówi. A na swoim profilu na Facebooku zachęca każdego do wirtualnej adopcji. - Ten niewielki gest ma ogromne znaczenie w ratowaniu tych sympatycznych misiów koala - dodaje. Koalę adoptował też śląski europoseł lewicy Łukasz Kohut.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy