Aktualności

Pies odnalazł zaginionego będzinianina

Będzin

6 października w niedzielę, o koło godziny 22.00 dyżurny tyskiej policji odebrał zawiadomienie o zaginięciu 49- letniego będzinianina. Policjanci szybko wybrali się na teren miasta i rozpoczęli poszukiwania mężczyzny. Najpierw sprawdzono miejsca, w których zaginiony bywał lub mógł się znajdować, ale niestety nie znaleziono 49- latka. Z odsieczą z tyskiej komendy na miejsce poszukiwań przybył asp. szt. Marcin Dziedzic wraz z psem tropiącym o imieniu Leksus. Wkład i pomoc funkcjonariusza Marcina Dziedzica i Leksusa okazały się nieoceniona, pies szybko podjął zapach z ubrania zaginionego, a potem poszło już błyskawicznie gdyż Leksusowi znalezienie 49- latka zajęło dosłownie kilka minut. Widać imię psu nadano bezbłędnie, gdyż jak sportowy samochód szybko przemierza autostrady, tak pies tropiciel błyskawicznie znalazł zaginionego. Będzinianin znajdował się w przydrożnym rowie i był już mocno przemarznięty, do czego przyczyniły się niskie temperatury. Policjanci w czasie oczekiwania na karetkę udzielili niezbędnej pierwszej pomocy, a przybyli ratownicy odtransportowali go do szpitala, gdzie trafił pod opiekę lekarzy.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uczeń z depresją

Rozmowa z Elizą Cieślikowską, psychologiem ze szpitala Megrez

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zbyt bogaci na niepodległość

Rok temu jesienią poświęciliśmy wielki tekst odradzaniu się państwa polskiego w 1918 roku. W końcu to setna rocznica niepodległej. Jednak u nas mało kto wtedy o Polsce myślał. Tutaj wtedy najważniejszym tematem było, czy uda się stworzyć państwo śląskie. A grudzień był akurat tym miesiącem, gdy w tej sprawie działo się najwięcej.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Cynamon!

Pamiętam prześmieszną rozmowę między moim ojcem a jego łódzkim przyjacielem. Ojciec zawsze przekonywał go, że oryginalna mowa śląska, a nie jej kabaretowe podróbki, bardziej podobna jest do języka czeskiego niż polskiego. Tamten kiedyś wracając z Czech, zagadnął: jeśli tak, to powiedz, jak po czesku będzie cynamon. Ojciec: skurzica? Adriana zamurowało: rzeczywiście, skurice… Mnie nie, bo w domu mojej babci i ojca zawsze mówiono skurzica. Nie bez sensu, bo to przecież skóra drzewa. Idą święta, więc czas na skurzicę!

więcej

Reportaż

ilustracja

Kup sobie swoją kurtkę

Co jakiś czas każdy z nas staje przed faktem kiedy szafa się nie domyka a nowo nabytych ubrań nie ma już gdzie chować. Z tym problemem mierzą się głównie panie. Wtedy też przychodzi czas na wietrzenie szaf i sortowanie, w czym jeszcze zamierzamy chodzić, a w czym już raczej nie. I chociaż jej zawartości nadaje się jeszcze do noszenia, moda tak szybko się zmienia, że większość z ubrań albo wyszła z mody, albo już przestała się nam podobać. Dochodzimy do wniosku że trzeba się ich pozbyć i zrobić trochę miejsca na nowe rzeczy.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Planowany przy jeziorze

Kanał Wisła-Odra to inwestycja jeszcze bardziej mityczna, niż budowa nowej nitki drogi S-1, mającej od Mysłowic, przez Ustroń prowadzić na Słowację. Budowa planowanej od dobrych dwudziestu lat S-1 może się znów przesunąć, gdyż podobno zastrzeżenia zgłasza (w okolicach Bierunia i Oświęcimia) UNESCO. Natomiast Kanał Śląski Odra-Wisła, o którym mówi się od lat ponad pięćdziesięciu ma planowaną nową trasę, która tym razem ma prowadzić tuż przy Jeziorze Paprocańskim.

więcej

Partnerzy