Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że susza spowoduje duży wzrost cen żywności?

Aktualności

Seniorzy na celowniku oszustów

Region

Polowanie na seniorów trwa w najlepsze, ale choć prób wyłudzeń jest coraz więcej, to seniorzy są już też bardziej czujni i nie dają się nabrać na - coraz to nowe – sztuczki, które wymyślają dla nich oszuście, by wyłudzić od nich oszczędności życia. Jednego dnia tyska policja dostała zgłoszenie o siedmiu takich próbach, ale na szczęście nikt nie dał się zwieść. By nie stać się ofiarami i nie pozbyć się oszczędności życia należy zapamiętać kilka zasad: po pierwsze jeśli odbieramy telefon w którym rzekomy krewny prosi nas o pieniądze, to nie biegnijmy od razu do banku je podjąć, zachowajmy chłodny umysł. Gdy odbieramy telefon od „policji”, należy zapamiętać że policjant nigdy nie prosi o pieniądze, czy też nie informuje o prowadzonych działaniach telefonicznie. Jeśli otrzymamy takiego typu telefon powinno od razu nas to zaniepokoić. Gdy już zaświeci się ostrzegawcza czerwona lampka w naszej głowie powinniśmy niezwłocznie przerwać połączenie, im dłuższa dyskusja z oszustem tym gorzej. Najlepiej też od razu samemu zadzwonić na policję.

Ale aby uniknąć takich telefonów, najlepiej nie chwalić się zasobnością swojego konta w banku czy też oszczędnościami schowanymi w przysłowiowej skarpecie. I najważniejsze, zweryfikujmy informacje, najlepiej dzwoniąc do członków rodziny, którzy rzekomo potrzebowali od nas pieniędzy- może się okazać że wcale tak nie było.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Z dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, tyszanką, profesorem Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Dariusz Dyrda

W czerwcu przez Polskę przetoczyła się dyskusja o decentralizacji, w tym samym miesiącu Sejm RP po raz piąty odrzucił projekt ustawy o śląskim języku regionalnym. O obu tych sprawach rozmawiamy z najbardziej znanym na Górnym  Śląsku komentatorem politycznym, prof. Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Tychów.

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Miasta Duchów

Czy to cień, czy jeniec były, polski, niemiecki, sowiecki? Czy to wiatr, czy echo dawnych salw? Wiatr hula, historia zawodzi, zwiedzać, czy brać za pas nogi? Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…

Turystyka to nie tylko piękne pałace, strzeliste góry, czyste jeziora. Są tacy, którzy wolą zwiedzać miejsca ludne niegdyś, a dziś wymarłe. Miasta widma. Wiele takich na świecie, ale i na zachodzie Polski, na dawnych terenach niemieckich, także parę znaleźć można. Zapraszam do miast wymarłych.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Morwa - repertuar do nadrobienia

Mało się o niej mówi mimo, że morwa to roślina znana od tysiącleci. Jej owoce, które przypominają śląskie ostrenżyny czyli polskie jeżyny, albo dzikie maliny sugerują, że morwa to po prostu krzak. Nic bardziej mylnego – to drzewo, które potrafi osiągnąć nawet do 10 metrów wysokości i przetrwać nawet 250 lat. W Polsce nie wzięła się przez przypadek, a na jej historię i właściwości warto zwrócić uwagę.

więcej

Reportaż

ilustracja

Coś do jedzenia, proszę

Niedawno zaczęły się upragnione przez wszystkich wakacje, ale wakacje to nie tylko letni czas wypoczynku, w którym kurorty i wakacyjne miejscowości zapełniają się turystami… zwiększa się też liczba ludzi tam żebrzących. Pod tym względem wakacje niczym się nie różnią od okresu przed świętami, kiedy skokowo zwiększa się liczba ludzi w potrzebie, ale nie dajmy się zwieść - większość
z nich tak naprawdę nic ze zjawiskiem skrajnej biedy wspólnego nie ma, a takie żebranie może być dochodowym zajęciem.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Grosz do grosza…

Postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy masz pieniądze na przyzwoite zakupy, ale są one w maleńkich nominałach. Grosz, dwa grosze, pięć groszy, dwadzieścia to już grubsza kasa. Dysponuję takimi zawsze, bo mój maż ma dziwny zwyczaj zbieractwa, a raczej porzucania po domu w przeróżnych miejsca drobnych monet, które ja, wychowana w szacunku do pieniądza, zbieram do wielkiego słoika… i zawsze mam dylemat, co zrobić z zebranymi miedziakami. No to dzisiaj sprawdzę, ile są warte. Ruszam w miasto!

więcej

Partnerzy