Sondaż publiczny

Kiedy przestałeś wierzyć w świętego Mikołaja?

Aktualności

Seniorzy na celowniku oszustów

Region

Polowanie na seniorów trwa w najlepsze, ale choć prób wyłudzeń jest coraz więcej, to seniorzy są już też bardziej czujni i nie dają się nabrać na - coraz to nowe – sztuczki, które wymyślają dla nich oszuście, by wyłudzić od nich oszczędności życia. Jednego dnia tyska policja dostała zgłoszenie o siedmiu takich próbach, ale na szczęście nikt nie dał się zwieść. By nie stać się ofiarami i nie pozbyć się oszczędności życia należy zapamiętać kilka zasad: po pierwsze jeśli odbieramy telefon w którym rzekomy krewny prosi nas o pieniądze, to nie biegnijmy od razu do banku je podjąć, zachowajmy chłodny umysł. Gdy odbieramy telefon od „policji”, należy zapamiętać że policjant nigdy nie prosi o pieniądze, czy też nie informuje o prowadzonych działaniach telefonicznie. Jeśli otrzymamy takiego typu telefon powinno od razu nas to zaniepokoić. Gdy już zaświeci się ostrzegawcza czerwona lampka w naszej głowie powinniśmy niezwłocznie przerwać połączenie, im dłuższa dyskusja z oszustem tym gorzej. Najlepiej też od razu samemu zadzwonić na policję.

Ale aby uniknąć takich telefonów, najlepiej nie chwalić się zasobnością swojego konta w banku czy też oszczędnościami schowanymi w przysłowiowej skarpecie. I najważniejsze, zweryfikujmy informacje, najlepiej dzwoniąc do członków rodziny, którzy rzekomo potrzebowali od nas pieniędzy- może się okazać że wcale tak nie było.

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Uśmiech ładuje nasze akumulatory

Rozmowa z Katarzyną Polok- Marcol, Prezesem Fundacji Bajtel- Mysłowice Pomagają

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Zapomniani, bo Żydzi

Nauczono nas uważać, że jest tylko siedmiu polskich laureatów Nagrody Nobla: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Maria Skłodowska-Curie , Lech Wałęsa, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Polacy zapomnieli o dodatkowych dziesięciu swoich noblistach! Dlaczego? Bo byli polskimi Żydami! Czyż to nie antysemityzm? Zwłaszcza, że na stronach Komitetu Nobla o każdym z nich przy kraju pochodzenia przeczytamy: Polska.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Zupa rybna - powrót w wielkim stylu

Do pewnych smaków się dojrzewa, wiem to na pewno. Chociaż im dłużej próbuję nowości, tym częściej łapię się na tym, że po komentarzu: „No co ty, nie lubisz koziego sera? Może nie jadłaś dobrego?”, zaczynam myśleć, że „do pewnych smaków się dojrzewa” to najmądrzejsze i najtrafniejsze co można powiedzieć w takiej sytuacji, zakładając, że mamy ambicję powiedzieć cokolwiek. Tak było z wieloma smakami, o jednym przekonałam się stosunkowo niedawno.

więcej

Reportaż

ilustracja

Góra śmieci czy też wyspa skarbów?

Ostatnio był u nas wywóz tak zwanych śmieci wielkogabarytowych, ludzie powystawiali stare kanapy, sprzęt AGD, zabawki dziecięce którymi już się ich pociechy się nie bawią albo sprzęty z których już wyrosły. Wynoszenie zaczęło się już w weekend. I gdy siedziałam na schodach paląc papierosa jechała bagażówka - i ni z tego ni z owego zatrzymała się na ulicy; mężczyzna siedzący przedtem na miejscu pasażera wysiadł z auta i zabrał sprzed jednego z domów stojący wśród innych śmieci mały, różowy, dziecięcy rowerek, po czym zaniósł go do samochodu. Najwyraźniej dla niektórych śmieci, a dla innych skarby.

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Smog – bo nie umiemy palić

Zadymiły kominy. Wraz z jesiennymi chłodami nad dzielnicami domów jednorodzinnych uniosły się dymy, pojawił się charakterystyczny zapach spalanego węgla. Mniej w nowych zamożnych dzielnicach willowych, bo tam palenie węglem należy do rzadkości – bardziej w dzielnicach starego budownictwa jednorodzinnego, jak tyskie Urbanowice czy Cielmice oraz okoliczne Wyry, Kobiór, Bojszowy, Lędziny. Wszędzie tam palenie węglem jest wciąż powszechnym standardem. I musimy się liczyć, że do marca, może kwietnia, normy pyłu zawieszonego i niektórych szkodliwych związków będą przekroczone wielokrotnie. A śląskie miasta będą w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie.

więcej

Partnerzy