Nie siedź w domu

Sondaż publiczny

Czy uważasz, że strajk nauczycieli służy oświacie, czy też szkodzi uczniom?

Aktualności

Wybudowali, ale nie odebrali

Wola

Hala zapaśników na Woli mimo, że ma zaledwie pół roku, została zamknięta. Bo użytkowano ją bez pozwolenia, ale był rok wyborczy, więc kto by się tam martwił takimi drobiazgami, jak pozwolenie na użytkowanie, kiedy wójt musi się pochwalić kolejną inwestycją. Wstęgę z wielką pompą przecięto latem.
Obiekt będący dużą przybudówką ośrodka zdrowia w Woli kosztował 1 mln zł (w tym prawie połowa dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki). Ale trenowali tylko do lutego. Nowy wójt gminy Miedźna, Jan Słoninka 18 lutego wprowadził „całkowity zakaz użytkowania Hali sportowej dla zapaśników w Woli. Zakaz użytkowania ww. obiektu obowiązywał będzie do czasu spełnienia obowiązku wynikającego z art. 56 ustawy Prawo budowlane tj. uzyskania pozwolenia na użytkowanie, które wymaga pozytywnego uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej, co dotychczas nie zostało spełnione”. O taką decyzję wnioskowali strażacy, po przeprowadzeniu kontroli obiektu.  
- Stwierdziliśmy niezgodności w wykonaniu obiektu z projektem budowlanym oraz niezgodności przedstawionego projektu budowlanego z przepisami techniczno-budowlanymi oraz przeciwpożarowymi – informuje st. kpt. Mateusz Caputa, oficer prasowy KP PSP w Pszczynie.
Dopiero po usunięciu wskazanych przez strażaków nieprawidłowości inwestor będzie mógł złożyć do Inspektora Nadzoru Budowlanego wniosek o pozwolenie na użytkowanie.  
Do tego czasu zapaśnicy GKS-u Piast Wola trenować będą w Tychach. Wójt Jan Słoninka mówi, że ma nadzieję nieprawidłowości usunąć jak najszybciej, by zapaśnicy z Woli wrócili do swojej sali.  

Dodaj swój komentarz

Wywiad

ilustracja

Rowery nie zastąpią samochodów, ale ….

Rozmowa z Wiesławem Bełzem, prezesem stowarzyszenia Rowerowe Katowice

więcej

Stare fotografie

ilustracja

Mąż wyrusza na wojnę

Maria Piekorz (1879-1951), szanowana akuszerka bojszowska z pierwszym mężem Grelą, który jako marynarz poległ na I wojnie światowej.

więcej

Echo historii

ilustracja

Odchodzący świat waserturmów

Od  dziesięcioleci stanowią nieodłączny  element naszego krajobrazu, a  nierzadko też punkt  orientacyjny, bo widać je  z daleka. Teraz jednak odchodzą, podobnie jak wiele innych obiektów  wczesnej epoki industrialnej. Trudno ratować każdą starą fabryczkę, ale waserturmów szkoda, bo mają szczególne piękno. Są jakieś takie dostojne. Zaś te w naszej  najbliższej okolicy najwyraźniej nie mają szczęścia do właścicieli.

więcej

W naszej kuchni

ilustracja

Rosole mio!

Dużo jest smaków bez których nie wyobrażamy sobie kuchni. I co ciekawe, najczęściej są to proste potrawy - jedzenie, które od zawsze nam towarzyszy i do którego najczęściej wracamy. Pamiętam jak wyjechałam z domu do akademika, myśląc, że teraz w końcu będę mogła jeść tylko to, na co będę miała ochotę. Rebelia, prawdziwa wolność, słowem: czyste szaleństwo. Pizza, zupki chińskie, hamburgery i tony słodyczy na okrągło. Nawet nie wiem jak to się stało, że pewnego dnia, po zaledwie kilku miesiącach sielanki, wykonałam ten jeden, przełomowy w życiu prawie każdego, młodego człowieka telefon - „Babciu...to jak się robi ten cały rosół”? 

więcej

Reportaż

ilustracja

Do Ziemi Świętej z orkiestrą symfoniczną z Bergisch Gladbach

Izrael • Projekt „Razem” niemieckich i izraelskich muzyków

więcej

Naszym tropem

ilustracja

Ziobro szuka mafii górniczej

Minister wie lepiej od sądu?

więcej

Partnerzy